Home » Doporučená prevence

Doporučená prevence

Lékař se zlomenou cigaretou. praktický lékař, ŽenklavaMilí pacienti, vaše zdraví je velká deviza a proto je nutné o něj pečovat. Je ovlivňováno mnoha faktory, jako je například váš životní styl, pohybová aktivita, způsob stravování, ale i genetická výbava. Velmi negativně na zdraví působí stres, kouření, nadměrné požívání alkoholu atd. K podpoře vašeho zdraví slouží právě prevence a tu se snažíme vám poskytnout ve formě preventivních prohlídek. Díky nim lze mnohdy oddálit následky budoucích problémů, abychom toho dosáhli, k tomu potřebujeme nutně vaši spolupráci, to znamená vaši účast na těchto prohlídkách. Opravdu není vhodné preventivní prohlídky podceňovat, protože se v současné době cítíte v pohodě, zdravotní problémy se mohou dostavit později a o to pak je horší diagnóza. Naším úkolem je podat vám informace, které vás budou k účasti na preventivních prohlídkách v naší ordinaci motivovat. Jednou z našich priorit je, postarat se o to, aby se počet občanů, kteří budou pečovat o své zdraví zvýšil, protože jen na vás záleží, jak si budete uchovávat svoje zdraví a předcházet nemocem. S naší pomocí se naučíte jak s vaším zdravím nakládat.

K uchování a upevnění zdraví vám pomůže životní styl. Zdravý životní styl je téma, o kterém se mnoho mluví, ale důležité je, najít recept jak být zdravý cítit se dobře a spokojeně. Životní styl je faktor, který ovlivňuje zdraví člověka z 80% a jeho hlavními zásadami jsou pestrá a vyvážená strava a aktivní pohyb. On totiž neexistuje komplexní návod, neboť je nutné brát v úvahu fyzický i psychický stav, věk a v neposlední řadě zdravotní stav jednotlivých pacientů. Všichni pacienti bez ohledu na to, jaké mají zdravotní potíže, mohou dodržovat zásady zdravé a vyvážené stravy. Vyvážená strava vám pomůže udržet optimální zdravotní stav a dostatek energie, kterou potřebujete pro svoji činnost. Neznamená to ale, že musíte držet nějaké drastické diety, ale množství stravy přizpůsobit svému věku, povolání které vykonáváte, ale vždy se řiďte rozumem a svými pocity. S jídlem nikdy nespěchejte, dopřejte si čas a jezte pomalu. Do svého jídelníčku zařaďte hodně čerstvé zeleniny, ovoce, mléčné výrobky, které obsahují bílkoviny a vápník. Omezte tuky živočišného původu, dejte přednost rostlinným tukům. Hlavně nezapomínejte na tekutiny, dodržujte pitný režim, denně by jste měli vypít nejméně 2-3 litry vody, nejlépe v kombinaci s ovocným čajem. Pokud si chcete dopřát sklenku alkoholu, volte raději suché víno nebo vinný střik. Při úpravě potravin dbejte na to, aby byly dostatečně tepelně zpracovány.

Neméně důležitá je, jak již bylo uvedeno, fyzická aktivita, díky ní se zpevňují svaly a formuje postava. Sportování pomáhá v boji proti jedné z nejrozšířenějších civilizačních nemocí, kterou je obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, ateroskleróza nebo oběhová onemocnění. Dobrá fyzická kondice zlepší vaši dechovou výkonnost. Samozřejmostí je, že si sportovní aktivity budete vybírat vzhledem k vašemu věku a zdravotnímu stavu. Nejjednodušší a pro pacienty všech věkových skupin nejvhodnější, je chůze. Zkuste se projít alespoň půl hodinky denně místo jízdy autem, brzy poznáte, jak toto ,,cvičení“ vám udělá dobře na psychiku a uvidíte, jak se budete cítit dobře. Nezapomínejte ani na odpočinek, ten je pro udržování zdraví velmi potřebný, aby jste si tzv. dobili baterie. Spát by jste měli alespoň sedm hodin denně, neboť organismus při spánku doplňuje spotřebovanou energii, vylučuje škodlivé látky a připravuje se na další aktivity.

Pokud budete dodržovat tyto pokyny, zvýší se vám odolnost vůči nemocem, udržíte si normální krevní tlak i nízkou hladinu cholesterolu a určitě dosáhnete potřebné psychické pohody!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *